Promítání filmů z Arktidy na FF UK – 1

10.00–11.10    Kanada

Poslední dny Okaku (Last Days of Okak), CA 1985, 24 min., řežie Anne Budgell a Nigel Markham (EN)

Pokud počasí dovolí (If the Weather Permits), CA 2003, 27 min, režie Elisapie Isaac (EN)

Dokumentární film z osady Kangirsujuaq v Nunaviku. V této komunitě na břehu Severního ledového oceánu se ulice plní dětským smíchem a staří lidé přemýšlejí o životě. Jsou to kočovníci z širých plání. Teenageři napodobují „jižní“ kulturu a hrají v tundře golf, zatímco starší generace pomalu umírají, protože se zdá, že mizí celá jejich kultura.

Nikde doma (Nowhere Land), CA 2015, 15 min, režie Bonnie Ammaaq (EN)

Tento krátký dokument je tichou elegií způsobu života, který nyní existuje pouze ve vzpomínkách lidí, kteří jej zažili. Bonnie Ammaaq a její rodina si to živě pamatují. Když byla Bonnie malá, její rodiče si sbalili nejnutnější věci, naložili ji a jejího mladšího bratra na dlouhé saně plné kožešin a opustili vládou vytvořenou osadu Iglúlik, protože v ní stejně jako generace Inuitů před nimi nechtěli žít.

11.10–12.15    Sibiř

Medvědí ostrovy, CZ 2010, 62 min, režie Martin Ryšavý

Poetický dokument z RU Arktidy. Skupina mužů vyráží na cestu po zamrzlé hladině východosibiřského moře a po krátkém putování přijíždí na opuštěnou meteorologickou stanici na ostrově Čtyřsloupový. Zůstávají několik dní, loví a mluví spolu. Vzpomínky lidí se v zasněžené krajině prolínají se vzpomínkami starých opuštěných budov. Místo, ve kterém se na první pohled dávno zastavil čas, se návštěvou mužů a prostřednictvím filmu znovu probouzí k životu. Když muži stanici opouštějí, zůstává stejná ve své sněhové nehybnosti, divák si ale prožil její přítomnost i minulost. Film je portrétem krajiny, její minulosti a člověka v ní. Ve filmu Medvědí ostrovy navazuje Martin Ryšavý na své předchozí projekty, zaměřené na oblast ruské dálnovýchodní Republiky Sacha (Jakutska). Film se věnuje lidem z nejodlehlejší části tohoto území, kterou je Nižněkolymský okres, především pak obyvatelům rezervace ledních medvědů, nacházející se na Medvědích ostrovech ve Východosibiřském moři při ústí řeky Kolymy. Sleduje jejich putování na opuštěnou polární stanici, kde se v opuštěném zasněženém prostoru potkává minulost se současností.

Datum

Lis 02 2021
Expired!

Čas

10:00 - 12:15

Umístění

PRAHA – Oddělení skandinavistiky
Posluchárna č. 319, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova, nám. Jana Palacha 1/2, Praha 1

Komentáře nejsou povoleny.