Arktický festival 2023

(5. ročník, 17. 9. – 31. 12. 2023)

Arktický festival 2023 proběhl ve velmi omezené podobě od poloviny září do konce roku 2023. Byl zahájen netradičním happeningem 17. září – výstupem na horu Spitzberg (749 m) v německém Bärenfelsu. Asi 30 polárních nadšenců (někteří s lyžemi pod paží) se rozhodlo dobýt horu s nezaměnitelným názvem na počest Julia von Payera, teplického rodáka, polárníka, horolezce, kartografa a malíře, který na Špicberky několikrát zavítal v různých polárních výpravách a na výpravě k severnímu pólu před 150 lety objevil nové souostroví – zemi Františka Josefa. Druhým důvodem výstupu na Spitzberg bylo to, že logistická základna české vědecké infrastruktury ve správním středisku Longyearbyenu na Špicberkách nese jméno tohoto našeho slavného malíře polárních krajin – Dům Julia Payera. FOTOGRAFIE z akce jsou zde.

V programu AF chyběla obvyklá vědecká konference, protože většina českých polárních vědců (více než 60!) byla plně vytížena přípravou komplexní monografie s názvem ARKTIDA, která vyjde v letošním roce v nakladatelství Academia. Kulturní rozměr AF však zůstal zachován – viz tradiční plakát AF 2023, graficky ztvárněný Martinem Velíškem a Mírou Wanekem. Podrobná informace o programu je uvedena na webových stránkách https://arktickyfestival.cz/predchozi-rocniky/arkticky-festival-2023/program-2023/.

Večerem provázel překladatel Zdeněk Lyčka…
…a publikum bavil ilustrátor Martin Velíšek (foto © Jan Křikava)
K Velíškovým šedesátinám zahrála kapela UJD, jejímž nehrajícím členem je i on sám (foto©Jan Křikava)

V kině Atlas (Praha 8) se 23. listopadu konal Den arktického filmu s následujícími filmy z Estonska, Švédska, Norska a Islandu:

Nástěnka Městské knihovny Praha s plakátem AF 2023

V Městské knihovně Praha – pobočka Hradčany (Praha 1-Pohořelec) proběhlo 29. listopadu čtení z knihy grónských pohádek a pověstí Pes s drdolem a vernisáž stejnojmenné výstavy knižních ilustrací Martina Velíška (výstava byla k vidění do 29. prosince).

V Městské knihovně Praha (Mariánské nám., Praha 1) se 13. prosince konal večer věnovaný severským titulům edice nakladatelství Argo Mýty, pohádky a legendy, který uspořádal Skandinávský dům pod názvem Severské pohádky a pověsti.

Nakonec jedna smutná zpráva: 27. prosince 2023 nečekaně zesnul ve věku pouhých 55 let dlouholetý sponzor Arktického festivalu a náš dobrý přítel Ing. Luděk Volf. S úctou vzpomínáme.

7. ledna 2024

Zdeněk Lyčka, zakladatel a hlavní organizátor Arktického festivalu