Slavnostní otevření výstav „Česko v Arktidě / Arktida v Česku“ a „3913 Tasiilaq“

„Česko v Arktidě / Arktida v Česku“ je putovní panelová výstava Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Institutu Julia von Payera, Norského polárního institutu v Tromsø, Centra polární ekologie Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzitního centra na Špicberkách, oddělení skandinavistiky Ústavu germánských studií Karlovy univerzity v Praze a Fondu pro bilaterální vztahy v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Výstava představuje úspěchy severských a českých vědců při výzkumu Arktidy, společné česko-arktické výzkumné, vzdělávací a kulturní projekty a aktivity v Česku a v Arktidě, přibližuje výuku severských jazyků a přednášky o původních obyvatelích Arktidy na Karlově univerzitě, roli „Norských fondů“ aj.

„3913 Tasiilaq“ je výstava fotografií, která vychází ze stejnojmenné knihy dánského fotografa Oleho G. Jensena. Tasiilaq je město ve východním Grónsku s přibližně 2 000 obyvatel a 3913 je jeho poštovní směrovací číslo. Fotografie zachycují nejenom město samotné a jeho okolí, ale jsou také portrétem obyvatel celého Grónska, kterým vzdávají hold. Ole G. Jensen byl mnoho let ředitelem muzea v Tasiilaqu. Nakladatelství Triton vydalo v roce 2010 jeho knihu „Střípky grónské kultury“ v překladu Zdeňka Lyčky.

Díky rozvolňovacím opatřením týkajícím se šíření panedemie covidu-19 bude možné obě výstavy zhlédnout v omezeném počtu návštěvníků již v prosinci 2020. Srdečně vítáme!

(do 26. 2. 2021)

www.muzeumdacice.cz

Datum

Úno 04 2021

Čas

18:00

Umístění

DAČICE – Městské muzeum
Havlíčkovo náměstí 85, Dačice I
Webová stránka
https://muzeumdacice.cz/
Kategorie

Komentáře nejsou povoleny.