Promítání filmů z Arktidy I ve Studentském klubu Kampa JU

Promítání filmů z Arktidy I ve Studentském klubu Kampa (vstup zdarma)

19.00–20.10    Kanada

Poslední dny Okaku (Last Days of Okak), CA 1985, 24 min., řežie Anne Budgell a Nigel Markham (EN)

Pokud počasí dovolí (If the Weather Permits), CA 2003, 27 min, režie Elisapie Isaac (EN)

Dokument z osady Kangirsujuaq v Nunaviku. V této komunitě na břehu Severního ledového oceánu jsou ulice plné dětského smíchu a staří lidé přemýšlejí o životě. Jsou to nomádi z rozlehlých plání. Teenageři napodobují „jižní“ kulturu a hrají golf v tundře, zatímco starší generace pomalu vymírá, protože veškerá její kultura mizí.

Nikde doma (Nowhere Land), CA 2015, 15 min, režie Bonnie Ammaaq (EN)

Krátký dokument je elegií způsobu života, který nyní existuje pouze ve vzpomínkách těch, kteří jej zažili. Bonnie Ammaaq a její rodina si to živě pamatují. Když byla Bonnie malá holčička, její rodiče si sbalili své věci, naložili ji a jejího mladšího bratra na dlouhé sáně lemované kožešinou a opustili vládou vytvořenou osadu Igloolik, aby žili stejně jako generace Inuitů před nimi.

20.10–21.15    Sibiř

Medvědí ostrovy, CZ 2010, 62 min, režie Martin Ryšavý

Poetický dokument z ruské Arktidy. Skupina mužů se vydala na cestu po zamrzlé hladině Východosibiřského moře a po krátké cestě dorazí k opuštěné meteorologické stanici na ostrově Four-Columns-Island. Zůstanou tam několik dní, loví a mluví spolu. V zasněžené krajině se vzpomínky lidí prolínají se vzpomínkami na staré opuštěné budovy. Místo, kde se čas dávno zastavil, opět ožívá návštěvou mužů a prostřednictvím filmu. Když muži opouštějí stanici, zůstává ve své sněhové nehybnosti stejná, ale divák zažil její přítomnost i minulost. Film je portrétem krajiny, její minulosti a mužů v ní. Martin Ryšavý ve filmu Medvědí ostrovy navazuje na své předchozí projekty zabývající se ruskou dálněvýchodní republikou Sacha (Jakutsko). Film se zaměřuje na lidi z nejvzdálenější části této oblasti, kterou je okres Nižnij Kolymsk, zejména na obyvatele rezervace ledních medvědů, která se nachází na Medvědích ostrovech ve Východosibiřském moři v ústí řeky Kolymy.

Datum

Říj 19 2021
Expired!

Čas

19:00

Umístění

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Jihočeská univerzita

Komentáře nejsou povoleny.