Otevření online výstav „Česko v Arktidě / Arktida v Česku“ a „3913 Tasiilaq“

https://www.facebook.com/muzeumdacice.cz

„Česko v Arktidě / Arktida v Česku“ je putovní panelová výstava Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Institutu Julia von Payera, Norského polárního institutu v Tromsø, Centra polární ekologie Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzitního centra na Špicberkách, oddělení skandinavistiky Ústavu germánských studií Karlovy univerzity v Praze a Fondu pro bilaterální vztahy v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Výstava představuje úspěchy severských a českých vědců při výzkumu Arktidy, společné česko-arktické výzkumné, vzdělávací a kulturní projekty a aktivity v Česku a v Arktidě, přibližuje výuku severských jazyků a přednášky o původních obyvatelích Arktidy na Karlově univerzitě, roli „Norských fondů“ aj.

Výstava „3913 Tasiilaq“ vychází ze stejnojmenné knihy dánského fotografa Oleho G. Jensena. Tasiilaq je město ve východním Grónsku s přibližně 2 000 obyvatel a 3913 je jeho poštovní směrovací číslo. Fotografie zachycují nejenom město samotné a jeho okolí, ale jsou také portrétem obyvatel celého Grónska, kterým vzdávají hold. Ole G. Jensen byl mnoho let ředitelem muzea v Tasiilaqu. Nakladatelství Triton vydalo v roce 2010 jeho knihu „Střípky grónské kultury“ v překladu Zdeňka Lyčky.

Slavnostní otevření obou výstav ve fyzické podobě proběhne kvůli koronavirovým omezením až 5. prosince 2021 v 18 hod. (výstavy budou poté ke zhlédnutí do konce února 2022).

(do 28. 2. 2021) www.facebook.com/muzeumdacice.cz

www.muzeumdacice.cz

Datum

Úno 01 2021 - Úno 28 2021
Expired!

Umístění

ONLINE
Kategorie

Komentáře nejsou povoleny.